”Migrantarbetare jagas men bolagen är problemet”

Byggbolagen ligger bakom penningtvätt, urusla villkor och hot om våld. Rötan i byggbranschen är systemhotande, men värst drabbas de som tvingas arbeta i fuskarnas upplägg, skriver Emil Boss och Pelle Sunvisson från Solidariska byggare på DN Debatt.

Duon riktar skarp kritik mot byggbranschens systematiska missförhållanden. Bakgrunden är åtalet mot fem personer som misstänks ha tvättat närmare 400 miljoner kronor genom bluffakturor och svarta löner. Men enligt debattörerna är problemet större än de enskilda brottslingarna – det handlar om ett system som gynnar fuskande bolag.

”Rötan i byggbranschen är systemhotande. Men störst och mest direkt är hotet för dem som tvingas arbeta i fuskarnas upplägg”, skriver de.

Fackföreningen har under flera år organiserat migrantarbetare från bland annat Ukraina, Centralasien och Baltikum. Enligt Boss och Sunvisson har Solidariska byggare haft att göra med en tredjedel av de bolag som nämns i den aktuella förundersökningen.

De beskriver hur arbetare lurats på löner, hotats och till och med fått sina bilar förstörda. ”I förundersökningen finns också bolagen som med våld och hot om våld försöker förmå medlemmarna att dra tillbaka sin fordran”, skriver de.

Boss och Sunvisson menar att bolagen gömmer sig under seriös fasad:

”Hälften av bolagen har kollektivavtal med Byggnads – avtal som de inte har för avsikt att följa, men som ger dem tillträde till de stora projekten. Många av bolagen är dessutom med i Sveriges byggindustrier, en arbetsgivarorganisation som hittills visat sig mycket senfärdig med att utesluta fuskare och arbetslivskriminella.”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vänligen håll en god ton när du kommenterar. Personangrepp, rasistiska uttalanden och dylikt är inte tillåtet. Kommentarer som går över gränsen kommer att raderas.