Nu har vi knappt några stenar kvar att vända på – om inget görs är mycket förlorat

 

LEDARE | Att sälja först har blivit det nya normala – det sätter hela modellen för nyproduktion i gungning.
Ett höjt bolånetak är en del av lösningen.

Finansinspektionen är oroliga för den höga skuldsättningen hos de svenska hushållen. De avstyrker å det bestämdaste regeringens förslag om ett höjt bolånetak. Regeringen å sin sida är rädd för att inte kunna mota inflationen i grind. Alla beslut och icke-lösningar för att stimulera förmågan att efterfråga en bostad är grundade i detta och är helt överordnade allt annat.

Jag befarar att en hel bransch går under och att vi får en generation av unga vuxna som inte ges möjlighet att köpa en bostad

Jag vänder mig starkt emot Finansinspektionens inställning i frågan. Jag befarar att en hel bransch går under och att vi får en generation av unga vuxna som inte ges möjlighet att köpa en bostad. OBOS egna Lärarindex, som släpptes förra veckan, visar att inte ens utbildade yrkesgrupper med en hyfsad månadslön har en rimlig chans att komma in på den ägda bostadsmarknaden i våra storstäder. Så har situationen sett ut i flera år och inget tyder på att det blir bättre. Jag är också rädd att en hel generation unga nyutexaminerade ingenjörer, arkitekter och samhällsplanerare kommer välja andra branscher än bostadsbranschen. Det är något av en annalkande kris för Sveriges framtid, både i privat och offentlig sektor

I denna fråga hade ett höjt bolånetak kunnat vara en del i den lösningen

För ett par veckor sedan presenterade Hemnet en analys av Sveriges bostadsmarknad. En sak jag tar med mig från denna är att andelen bostadsköpare som vill sälja sin befintliga bostad innan de förvärvar en ny nästintill har fördubblats sedan första kvartalet 2022 och nu uppgår till närmare 70 procent. Det sätter hela den rådande modellen för nyproduktion i gungning, eftersom vi gemensamt – genom styrning och beslut – bestämt oss för att det är slutkunden som ska finansiera våra bostäder. Om det fortsatt ska råda måste slutkunden också ges förutsättningar att kunna göra just det. Både efterfråga och finansiera bostäderna. I denna fråga hade ett höjt bolånetak kunnat vara en del i den lösningen.

Jag menar tvärtom att ett höjt tak skulle göra att pengar över huvud taget skulle finnas för att jaga beståndet

Bolånetak och amorteringskrav tillkom för att dämpa prisutvecklingen och höga skulder i samband med att bostadsmarknaden var överhettad. Idag råder det omvända men Finansinspektionen kvarstår i sin bedömning att ett höjt tak skulle öka skuldsättningen och hävdar även att det skulle göra bostäderna dyrare med argumentet att mer pengar skulle jaga samma bestånd. De menar att själva syftet är att pressa ner skuldsättningen. Jag menar tvärtom att ett höjt tak skulle göra att pengar över huvud taget skulle finnas för att jaga beståndet. Både det befintliga och nyproduktionen. Jag och många med mig i branschen har länge förordat att reformer och åtgärder behövs för att underlätta för fler på bostadsmarknaden. Startlånet för förstagångsköpare, ett färdigt förslag, borde redan varit infört. I kombination med en amorteringslättnad som amorteringsfritt i nyproduktion eller att ta bort det andra amorteringskravet – det hade gjort verklig skillnad för hushåll och människor som behöver ta sig in eller flytta på bostadsmarknaden. Tillsammans med höjt bolånetak. Dessa tre skulle kunna skapa den optimism på bostadsmarknaden som vi så väl behöver.

Kanske vill generaldirektör Daniel Barr besöka oss på Bopol Live Finansiering i maj?

Inte heller ger Finansinspektionen mycket för regeringens koppling mellan en höjning av bolånetaket och sänkta trösklar till bostadsmarknaden. Här skulle politiken behöva överbrygga rådande situation, bostadsmarknadens funktionssätt behöver ses i sin helhet och det krävs åtgärder på både den hyrda och den ägda sidan. Det skulle vara intressant om FI vill delta i en debatt om denna frågeställning framgent. Kanske vill generaldirektör Daniel Barr besöka oss på Bopol Live Finansiering den 29 maj? Eller varför inte finansmarknadsminister Niklas Wykman? Jag skulle säga att ni är så välkomna så!

Lina Brantemark
Redaktionsmedlem, Bostadspolitik.se
Affärsutvecklingschef, Obos Kärnhem och Obos Nya Hem

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vänligen håll en god ton när du kommenterar. Personangrepp, rasistiska uttalanden och dylikt är inte tillåtet. Kommentarer som går över gränsen kommer att raderas.