Tror på 37 000 nya bostäder 2026

 

Prognoscentret tror på återhämtning men att vi snart når en ny platånivå.

Byggindustrin intervjuar Prognoscentrets analyschef Ludvig Uggla om utvecklingen av nyproduktion i Sverige.

Prognoscentret bedömer att det påbörjades 21 500 bostäder under bottenåret 2023, en siffra som sedan ökade under 2024 och som successivt bedöms öka till 37 000 under 2026.

– En återhämtning är förstås naturlig efter den stora nedgång vi haft. Sannolikt kommer också en höjning av bolånetaket och sänkning av amorteringskraven, som ger en skjuts åt efterfrågan. Men de effekterna klingar av och efter 2026 kan vi mycket väl nå en platå på ett nytt normalläge, säger Ludvig Uggla till Byggindustrin.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vänligen håll en god ton när du kommenterar. Personangrepp, rasistiska uttalanden och dylikt är inte tillåtet. Kommentarer som går över gränsen kommer att raderas.