SCB har kommit med en ny befolkningsprognos som visar att invånarantalet i Sverige kommer att växa betydligt långsammare än man tidigare trott. Därmed minskar behovet av nya bostäder.
SCB publicerade på torsdagen Sveriges framtida befolkning 2024–2070, en rapport som släpps vart tredje år.
Swedbank har analyserat rapporten och analytikern Pernilla Johansson. drar slutsatsen att Boverkets behovssiffror, om 67 300 bostäder per år till och med 2030 är alldeles för höga.
Enligt SCB växer befolkningen med knappt 25 000 personer per år till och med 2030.
”Om man utgår från att det bor 2 personer i genomsnitt per hushåll i Sverige innebär det ett behov av nya bostäder som motsvarar cirka 12 000 per år. Detta är därmed lägre än antal påbörjade bostäder trots att nybyggnationen sjunkit kraftigt som en följd av stigande räntor och höga byggkostnader”, skriver Swedbank och jämför även med Boverkets behovssiffror
Boverkets siffror handlar om behovet för att ”bygga ikapp” befolkningsökningen och tar alltså hänsyn till att det byggts för lite tidigare. Swedbanks siffra om 12 000 handlar ju bara om att bygga för den nya befolkningen. Men enligt Swedbank utgår Boverkets behovssiffror från ett årligt behov på 38 700 nya bostäder till följd av befolkningsutvecklingen.
”Men med den nya framskrivningen ter det sig alldeles för högt. Boverkets bedömning av det latenta bostadsbyggnadsbehovet ter sig också högt om man ser till senaste årens förändring i bostadsbeståndet som har överstigit hushållsutvecklingen mätt som befolkningsökningen delat med 2”, skriver Swedbank.