Deläga och hyrköp kräver intresse, kapital – och politiskt mod

 

DEBATT | Ingunn Andersen Randa och Cattis Carlén från Obos replikerar på Monika Pirslins inlägg från i tisdags. ”Delägamodellen fungerar – både för medlemmarna och bostadsmarknaden.”

Monika Pirslin sätter fingret på flera viktiga dilemman i bostadsbranschen. Vi håller med: Lösningar måste bottna i verkligheten. Men vi vill nyansera bilden – och visa att alternativen faktiskt redan prövas, skalas och förbättras.

När bostadsminister Andreas Carlson lyfte hyrköp i Almedalen syftade han på en palett av instegsmodeller – där både hyrköp och deläga har sin plats. Skillnaden? I hyrköp hyr du först med möjlighet att köpa senare. I deläga blir du direktägare till minst hälften av bostaden – en annan part tar risken och äger resten. Efter hand kan du köpa resterande andel av bostaden stegvis eller allt på en gång. Det gör att fler kan köpa sin första bostad, trots begränsat kapital, och till slut äga hela bostaden.

Vi är först att medge att boköpsmodeller kräver nya sätt att tänka – i både politik och bransch. Men det är inte sant att de är omöjliga att skala upp. I Norge har Obos sålt över 800 bostäder med deläga sedan 2020. Nära 500 har flyttat in – och många har redan köpt loss resterande andel. I Sverige har vi sålt 75 bostäder, varav över 50 är inflyttade. Runt 25 procent av delägarna har redan börjat köpa ut Obos. Det visar att modellen fungerar – både för medlemmarna och bostadsmarknaden.

Nu när hyrköp föreslås lagregleras finns ett gyllene tillfälle att samordna dessa modeller – inte ställa dem mot varandra

Vi arbetar för en branschstandard för deläga i Sverige – med inspiration från Norge, där standarder för både deläga och hyrköp redan har etablerats. En tydlig standard ger trygghet för banker, bostadsutvecklare och hushåll. Nu när hyrköp föreslås lagregleras finns ett gyllene tillfälle att samordna dessa modeller – inte ställa dem mot varandra.

Obos har även varit med och grundat Oslobolig – ett samarbete mellan Oslo kommun, Obos, Bane NOR och Nrep. Modellen bygger på delägt boende i större skala, där köparen äger minst 50 procent och har möjlighet att successivt köpa mer. Den riktar sig främst till förstagångsköpare – medan Obos Deläga i Sverige vänder sig till alla hushåll och åldersgrupper som behöver en väg in på den ägda bostadsmarknaden.

Oslobolig har erbjudit Deläga i många projekt – från hela 18 olika bostadsutvecklare i Oslo. Det visar att komplexa modeller går att skala upp – om politiken ger förutsättningar och investerare är villiga att dela risk. Flera svenska aktörer visade stort intresse under Almedalsveckan. Det finns ett växande intresse som kan bli verklighet – om politiken är beredd att medverka.

Deläga är vår reform. Den är förankrad i verkligheten och framtidsinriktad

Politik är inte bara teori – det är också att skapa praktiska förutsättningar för andra att agera. Obos har redan bidragit till att förändra den norska bostadsmarknaden, där deläga numera efterfrågas så mycket att regering och riksdag har sett behov av att ändra begränsningar i den norska bostadsrättslagstiftningen.

I Sverige vill vi arbeta för att ge fler chansen att äga sin bostad, oavsett livsfas eller startkapital. Deläga är vår reform. Den är förankrad i verkligheten och framtidsinriktad. Därför fortsätter vi att investera i en modell som fungerar – både för individen och för samhället.

Ingunn Andersen Randa, koncerndirektör Bostadsutveckling Storby/Storstad OBOS
Cattis Carlén, affärsområdeschef Deläga, OBOS

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vänligen håll en god ton när du kommenterar. Personangrepp, rasistiska uttalanden och dylikt är inte tillåtet. Kommentarer som går över gränsen kommer att raderas.