Attefall: ”Politiken har inte fått rimliga beslutsunderlag”

Egnahemskommissionär Stefan Attefall kommer nu med sin andra delredovisning. Han är kritisk mot Boverkets behovssiffror och samspelet mellan de bostadspolitiska målen och kommunernas agerande som planmonopolister.

I ett nytt debattinlägg på Svenska Dagbladet skriver Attefall om det låga småhusbyggandet i Sverige – och presenterar flera konkreta förslag för att vända utvecklingen. ”Läget är värre än jag trodde”, skriver han, och riktar hård kritik mot hur bostadsbehov bedöms och hanteras på nationell nivå.

Enligt Attefall saknas nyanserade beslutsunderlag. ”De underlag kring bostadsbehov som i första hand Boverket ansvarar för är enbart kvantitativa, det vill säga ingen skillnad görs mellan en etta med kokvrå och ett radhus med trädgård.” Han menar att detta har gjort att bristen på familjevänliga bostäder kunnat fortleva utan politisk uppmärksamhet.

Han föreslår nu att regeringen ger Boverket i uppdrag att ta fram en metod för att redovisa olika typer av bostadsbehov, baserat på både hushållens sammansättning och värderingar. ”Uppdraget bör även inkludera att utveckla metodiken för att utnyttja informationen som finns i prissignalerna på marknaden”, skriver han.

Attefall vill också att Statskontoret och Boverket får i uppdrag att se över hur statens bostadspolitiska mål kan få större genomslag i kommunerna. ”Samspelet mellan nationella bostadspolitiska mål och kommunernas agerande som planmonopolister är inte funktionellt”, menar han.

Läs Attefalls delredovisning här och  debattinlägget här.

På den bostadspolitiska arenan i Almedalen är Stefan Attefall med och diskuterar småhusfrågan ur olika synvinklar, med Karin Kjellson, Mona Kjellberg, Mikael Eskilandersson och Joakim Henriksson.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vänligen håll en god ton när du kommenterar. Personangrepp, rasistiska uttalanden och dylikt är inte tillåtet. Kommentarer som går över gränsen kommer att raderas.