Efter larm om skandalfastigheter och eftersatt underhåll i Landias regi såldes flera fastigheter till Slättö, som tog över vid årsskiftet. Nu har Hyresgästföreningen region Stockholm tillsammans med nya ägaren kommit överens om hyressänkningar för 272 hushåll i en av fastigheterna i Akalla, motsvarande 5,8 miljoner kronor, samt ytterligare medel för stärkt boinflytande.
– Slättö har haft en god dialog med oss. Vi har i över ett års tid drivit på för skäliga hyror och är nöjda med den överenskommelse vi nu nått med den nya hyresvärden. Framför allt gläds vi med hyresgästerna som kan spara upp till 32 000 kronor per år. Det är särskilt viktigt i en tid då många kämpar för att få ekonomin att gå ihop, säger Sean Byson, förhandlare, Hyresgästföreningen region Stockholm.
Den nya överenskommelsen innebär att samtliga hyresgäster i fastigheten Sveaborg 6 i Akalla får en ny beslutad hyra, från och med 1 juli 2025. I genomsnitt blir det en sänkning på drygt 21 000 kronor per år och hyresgäst – och den som får störst sänkning får 32 000 kronor lägre i hyra per år, skriver Hyresgästföreningen. Avtalet innebär också att hyresgästerna får sänkt kostnad för fiber och att de tilldelas 100 000 kr för lokalt boendeinflytande. Pengar som kan användas utifrån de boendes önskemål om utveckling av den gemensamma boendemiljön, exempelvis för att rusta upp lekplatsen eller gården.
– Slättö är glada över att ha nått en överenskommelse med Hyresgästföreningen som gäller 272 lägenheter i en fastighet i Akalla som förvärvades så pass sent som i december månad. Överenskommelsen innebär en faktisk sänkning av hyrorna men är mycket väl i linje med jämförbara bruksvärden i Järva. Slättö har även initierat ett betydande anslag till Hyresgästföreningen för att stimulera det lokala boinflytandet, säger Annachiara Torciano, hållbarhets- och kommunikationschef, Slättö Förvaltning AB.