Älvsbyhus avvecklar husfabriken i Bjärnum – ser positivt på Sverigehuset

 

På tisdagen meddelades att Älvsbyhus avvecklar fabriken i Bjärnum. För tillfället är marknaden för liten för två fabriker. Men vd Kent Johansson ser ett visst hopp i Sverigehuset.

På tisdagen varslades hela personalen – 28 kollektivanställda och två tjänstemän – om uppsägning.

”Anledningen är att den historiskt låga efterfrågan på småhus har blivit betydligt mer utdragen än vi kunde förutse. Trots åtgärder som fyradagars arbetsvecka och personalminskningar har det visat sig att vi underskattade omfattningen av den pågående byggkrisen”, skriver vd Kent Johansson och fortsätter:

”Småhusmarknaden har snart tre mycket tuffa år bakom sig, och även om det finns tecken på att marknaden nått botten, går återhämtningen långsammare än vi hoppats på. Prognoserna visar att den svenska totalmarknaden även i år kommer att ligga under 2 000 hus, långt ifrån en normalnivå för villor. Parallellt ser vi en fortsatt svag efterfrågan på våra exportmarknader, särskilt i Finland men även i Norge.”

Älsvbyhus kommer efter stängningen att ha kvar en fabrik, i Älvsbyn.

– Fabriken i Älvsbyn är bättre placerad i ett marknadsperspektiv. Just nu säljer vi mer i Norrbotten och Västerbotten. Beslutet är tungt och tråkigt, men tyvärr nödvändigt, säger vd Kent Johansson till Byggindustrin.

Han säger också att förhoppningen är att öppna fabriken igen när efterfrågan kommer tillbaka.

Han ser positivt på att regeringen nu går vidare med förslaget om Sverigehuset.

– Det var på tiden. Vi har byggt snart 50 000 hus på exakt samma sätt, men måste ändå granskas varje gång av kommuner, som ärligt talat i många fall är okunniga. Vi har en orderstock på drygt 200 hus i dag, men majoriteten av dem saknar bygglov, så vi kan inte leverera. Om processen gick som ett rinnande vatten och man fick bygglov på några dagar skulle det absolut hjälpa till, säger han till Byggindustrin.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vänligen håll en god ton när du kommenterar. Personangrepp, rasistiska uttalanden och dylikt är inte tillåtet. Kommentarer som går över gränsen kommer att raderas.