Jennie Nilsson, bostadspolitisk talesperson för Socialdemokraterna, stänger inte dörren för reformer på hyresmarknaden, i en intervju med Fastighetstidningen.
I samband med Socialdemokraternas pågående politikutveckling inför kongressen 2025 uttrycker Jennie Nilsson en viss öppenhet för förändringar i hyresmarknaden. Hon konstaterar, i kontexten kring Fastighetstidningens artikelserie om visioner kring hyresrätten att det finns utrymme för mer nytänkande:
– Det är intressant att som här samla tankarna kring vad som är möjligt. För jag tycker nog att man både visionerat och innoverat lite för lite inom hyresrätten.
Nilsson ser ett behov av att bygga mer varierat, inte minst genom att erbjuda hyresrätter även i villaområden.
– Vi måste kunna erbjuda en annan upplåtelseform och ett annat koncept till människor som vill bo på platsen men av olika skäl inte vill äga sitt hus, eller tvärtom.
Hon menar att bilden av hyresrätten som ett alternativ bara för den som inte har råd att äga är förlegad.
– Jag bor själv i bostadsrätt. Men det gör jag för att jag inte kunde få tag i en hyresrätt där jag ville bo.
När det gäller möjligheten att utveckla hyresrätten med fler tjänster säger hon:
– Det kan absolut vara nödvändigt att utveckla det. Men i min värld handlar det mer om ett affärserbjudande, inte nödvändigtvis något som politiken ska lägga sig i.
Bruksvärdessystemet försvaras, men hon utesluter inte justeringar:
– Jag tror att man hela tiden måste vara beredd att utvärdera hur saker och ting fungerar och eventuellt uppdatera till den tid vi lever i. Men marknadshyror skulle inte lösa några av de problem vi står inför i dag. Tvärtom skulle det bli väldigt dyrt för staten på sista raden eftersom det skulle kräva stora investeringar också på efterfrågesidan.