Hassler optimistisk kring nya bolåneregler: ”Tror det blir något betydelsefullt”

 

Medan många branschexperter räknar med att bli besvikna ser John Hassler från Makrotillsynskommittén ljust på att regeringens kommande förslag på nya bolåneregler. För Bostadspolitik.se berättar han varför.

När finansmarknadsminister Niklas Wykman häromveckan plötsligt meddelade att regeringen avser att presentera ett förslag om ändrade bolåneregler redan före sommaren, räknade många branschexperter med att bli besvikna på vad som komma skall.

Men när Bostadspolitik.se pratar med John Hassler, professor i nationalekonomi och den som, tillsammans med Peter Englund och Martin Andersson, låg bakom Makrotillsynskommitténs uppskattade förslag, är han fortsatt hoppfull.
– Jag brukar sällan vara pessimistisk och är inte det denna gång heller. Jag tror att det blir något betydelsefullt, säger han.

Det faktum att regeringen agerar först nu – trots att Makrotillsynskommittén presenterade sina förslag redan i november – tror Hassler beror på att man tagit ett större grepp.
– Jag har inte haft någon kontakt med Wykman om detta nu, men som jag förstått det så har anledningen till att man velat skjuta på det varit att man velat se det i ett helhetsperspektiv där man även ser över andra direktiv till Finansinspektionen, säger John Hassler.

Makrotillsynskommittén föreslog förändringar i flera steg, men betonade att det hela skulle ses som ett paket:

  • Att bolånetaket höjs från 85 till 90 procent.
  • Amorteringskravet ändras i två steg. Först tas det andra amorteringskravet bort. I nästa steg sänks amorteringskravet till en procent per år tills belåningsgraden når 50 procent.
  • Ett skuldkvotstak på 550 procent av bruttoinkomsten införs. Samtidigt kan bankerna göra undantag för tio procent av bolånen.

John Hassler tror att regeringen har lyssnat på förslagen.
– Det är möjligt att man tar det första steget nu men sedan låter det andra steget förbli helt okommenterat… Men det är ju faktiskt inte så långt ifrån vårt förslag.
– Vår tanke var absolut att det andra steget ska genomföras också, men att man kan ta det just stegvis. Och blir det så är det så klart bättre än inget.

Jag blir förvånad om man inte tar bort det skärpta amorteringskravet. Det är väldigt skadligt.

John Hassler blir förvånad om regeringen nöjer sig med att höja bolånetaket till 90 procent och tror att regeringen förändrar amorteringskravet också.
– Jag blir förvånad om man inte tar bort det skärpta amorteringskravet. Det är väldigt skadligt.
– Det drabbar unga människor och tvingar dem att amortera i ett skede i livet då man inte ska amortera mycket.

John Hassler medverkar på Den bostadspolitiska arenan i Almedalen.

Om vi höjer blicken avslutningsvis, det är bara en månad kvar till Almedalen, där du bland annat ska prata makroekonomi med Robert Boije under vårt event. Hur ser du på tillståndet i världen just nu?
– Jag är som sagt sällan pessimistisk, och tycker faktiskt att det hänt ett antal positiva saker i världen de senaste veckorna också.
– När det gäller tullar och andra ekonomiska relationer förefaller det inte som att Trump är så tuff som han verkat, utan han har lyssnat på de tydliga signaler som kommit… Så oron för ett fullskaligt tullkrig och att vi ska drunkna i kinesiska produkter känns inte längre så akut.
– Det är klart att oron gjort att mycket satt på paus och att många kanske avvaktar med långsiktiga beslut innan man vet hur allt landar, men jag tycker på det stora hela att det ser ljusare ut i dag än för bara några veckor sedan.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vänligen håll en god ton när du kommenterar. Personangrepp, rasistiska uttalanden och dylikt är inte tillåtet. Kommentarer som går över gränsen kommer att raderas.