Veckans Aktuellt v18: Orimlig David mot Goliat-kamp; dags för politiken att se över tomträttsfrågan

 

VECKANS AKTUELLT | Utfallet i Högsta Domstolen var positivt för BRF Smyrna i kampen mot Statens Fastighetsverk. Men det är orimligt att en liten bostadsrättsförening ska behöva gå igenom en sådan här process mot en mycket större motståndare. Det är hög tid att politiken tillsätter en stor utredning och ser över hela tomträttssystemet, menar vår expertkommentator Eva Nordström. Hon tycker också att det är hög tid för politiken att gå från ord till handling när det gäller krisstöd till bostadsbyggandet, att Norrlandsfondens nya uppdrag är bra – men det väcker vissa frågor – och att Sverige tyvärr inte har någonting inom bostadspolitiken som våra grannländer kan inspireras av. Programledare: Anna Bellman.

I förra veckan kom den efterlängtade HD-domen i tvisten mellan Statens Fastighetsverk och bostadsrättsföreningen Smyrna på Gärdet i Stockholm, en dom som beskrivits som en framgång för bostadsrättsföreningen vars årliga tomträttsavgäld hamnar på 2,9 miljoner kronor och inte 5,0 som mark- och miljööverdomstolen kom fram till.
– Det var ett bra utfall från HD. Men i grunden känns det här som Davids kamp mot Goliat – det är inte rimligt att en liten bostadsrättsförening ska behöva gå igenom en så här lång process mot en stark aktör som staten eller kommunen, säger Eva Nordström i podden.
– En positiv överraskning i domen är att HD är tydlig med att man kan göra en skälighetsbedömning som tar boendesocial hänsyn; domstolen slår fast att man kan göra det.
– Att domstolarna kommer till så olika slutsatser är ett tecken på att lagstiftningen är otydlig och politiken behöver ta tag i frågan ordentligt. Hur säkerställer man ekonomisk trygghet för dem som bor i fastigheter som upplåts med tomträtt? Hur hanteras tomträtter i områden med skenande värdeutveckling? Hur ser man till att reellt möjliggöra friköp?

Det har behövts krisåtgärder länge
SBAB:s Robert Boije menar att man borde införa tillfälliga åtgärder för att hålla uppe byggandet. Han efterfrågar bland annat slopad stämpelskatt och tak för kapitalvinster.
– Det har behövts  krisåtgärder länge och politiken har funderat länge nog, det är dags att gå från ord till handling. Och Boijes förslag; ja, alla förslag är bättre än inga alls. Hans förslag är bra, och det finns andra förslag som stimulerar efterfrågan, som lättnader i kreditrestriktionerna, och startlån.

Finns inget i Sverige som grannarna kan ta efter
Byggmaterialhandlarna har tagit fram en rapport där de visar hur den svenska bostadspolitiken kan inspireras av våra grannländer för att förbättras: Bosparande för unga, som i Norge och Finland, att förstagångsköpare ska få låna upp till 95 procent av köpeskillingen som i Finland och att slopa reavinstskatten om du har ägt ditt hus en längre tid, som i Danmark och Finland.
– Det är alla goda förslag och vi har utrett det mesta av det här. Som sagt, det gäller nu för politiken att gå från ord till handling.

Det pratas ganska ofta om att vi borde införa regler som våra  grannländer har – om man vänder på det; vad finns hos oss som våra grannar kan inspireras av?
– Inom bostadspolitiken; ingenting. Vi har ingen bostadspolitik och har inte haft på 30 år. Det är därför vi har de problem vi har i dag.
– Det vi har som andra kan titta på är bostadsrätten som boendeform, det tittar en del på.

På väg tillbaka till att de stora industrierna tar ansvar
Norrlandsfonden fick ett extra tillskott i vårändringsbudgeten för att kunna finansiera fler bostäder i utvecklingsorter och de fick också ett breddat geografiskt mandat. Nu i veckan presenterades det första projektet utanför Norrland, ett hyresrättsprojekt i Ludvika, där Hitachi storsatsar.
– Det här var en fråga som jag drev som samordnare för hållbart samhällsbyggande i norr och det är bra att regeringen har fått igång det här. Det jag funderar på nu är var man drar gränsen för vad som är tillväxtorter. Är Stockholm en tillväxtort för Norrlandsfonden? Ur prioriterar man, för pengarna räcker ju inte till alla?
– Sen får jag en positiv känsla av just Ludvika; förr när industriella satsningar byggde upp Sverige tog företagen samhällsansvar och vi är lite på väg tillbaka till det, i vissa avseenden.

Håller med Hyresgästföreningen om bostadsbidragen
Hyresgästföreningen region Stockholm antog ett uttalande på sitt årsmöte där de kommer med tre krav: Lägre hyreshöjningar nästa år. Rättvisare skatter mellan ägt och hyrt boende. Totalrenovera bostadsbidraget.
– Jag har aldrig hört dem säga att det vill ha högre hyreshöjningar nästa år – det första kravet är en del av förhandingarna.
– Rättvisa skatter – ja, vad är rättvist? Jag skulle vilja se en mer rättvis bostadspolitik och i samband med det kan man titta på skatterna.
– Bostadsbidraget håller jag däremot med om. Det behöver ses över och det har inte följt med kostnadsutvecklingen. Och det går direkt tlll de mest utsatta – det behöver skruvas upp.

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vänligen håll en god ton när du kommenterar. Personangrepp, rasistiska uttalanden och dylikt är inte tillåtet. Kommentarer som går över gränsen kommer att raderas.