Missnöjet i mäklarkåren pyr efter att Hemnet lanserat sitt nya exklusiva annonserbjudande, skriver Dagens Industri.
Hemnets nya annonspaket ”Hemnet Max” har väckt starka reaktioner i mäklarledet. Paketet, som kostar upp till 32 490 kronor, är över 11 000 kronor dyrare än det tidigare premiumpaketet och har väckt frågor om vilket mervärde som egentligen erbjuds.
– Vi märker av en frustration hos allt fler kunder. När det börjar kosta 20 000 kronor eller mer i Stockholm för att annonsera en villa på Hemnet, då reagerar kunderna förstås, säger Marcus Svanberg, vd på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling till Dagens Industri.
Även Bjurfors är kritiska:
– Det är många som tycker att Hemnet har tagit i från tårna. Jag vill påstå att det skapat en irritation i Sveriges mäklarkår, säger Christina Henriksson, regionchef, till DI som även skriver att en SBAB-undersökning visar på att var fjärde bostad nu säljs utanför Hemnet.
Hemnets vd Jonas Gustafsson försvarar det nya paketet:
– Våra kunder väljer de lite mer högprissatta produkterna, snarare än att det bara är rena listprisjusteringar.
Läs artikeln här.