21 bostadsbolag om sprängningarna

 

Sprängningar i trappuppgångar och mot bostäder har blivit en ny verklighet att förhålla sig till. Dagens Samhälle har gjort en stor enkät där 21 bostadsbolag ger sin syn på den nya situationen.

Städning och reparationer är åtgärder som vidtas direkt. Mer långsiktigt arbetar flera bolag med att förbättra belysning och skalskydd. Trygghetsvandringar och ökad samverkan med polis, socialtjänst och lokala organisationer är andra initiativ, skriver Dagens Samhälle.

På Bopol Live Stockholm behandlas sprängningarna i seminarieprogrammet.

Men en fastighetsägare kan inte förebygga bort sprängningar

– Helt krasst: Nej. Att stoppa sprängningar och skjutningar och kopplingar till den gängkriminella miljön – det är polisens arbete. Vi som fastighetsägare saknar både mandat och kunskap. Däremot samverkar vi med polisen så långt det går, säger Helga Valdimarsdottir, chef för distriktet Väster på Poseidon i Göteborg, till Dagens Samhälle.

Läs hela artikeln här.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vänligen håll en god ton när du kommenterar. Personangrepp, rasistiska uttalanden och dylikt är inte tillåtet. Kommentarer som går över gränsen kommer att raderas.