Allt fler tvingas lämna sin bostadsrätt

 

Antalet bostadsrättsägare som inte klarar av att betala sin avgift, och blir avhysta, har ökat ”ganska markant”, enligt bostadsrättsförvaltaren SBC.

Under året har antalet inkassoärenden ökat med 10 procent, främst under andra halvåret, skriver Dagens Industri som har pratat med SBC:s jurist Therese af Jochnik.

De flesta betalar in avgiften efter att ha fått en påminnelse från inkasso, annars går ärendet vidare; till avhysning och tvångsförsäljning. Tidigare handlade det om ett par inplanerade avhysningar per månad, men nu sker enligt SBC minst en avhysning per vecka, skriver DI.

Läs mer här.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vänligen håll en god ton när du kommenterar. Personangrepp, rasistiska uttalanden och dylikt är inte tillåtet. Kommentarer som går över gränsen kommer att raderas.