Calmfors: Låt fastighetsskatt finansiera försvaret

Hur ska de ökade satsningarna på försvaret finansieras? Professor Lars Calmfors är inne på fastighetsskatt.

Calmfors, professor emeritus i internationell ekonomi vid Stockholms universitet, menar att både höjd skatt på kapitalinkomster och fastigheter är rimligt.

– Det sistnämnda förespråkade jag för några år sedan med motiveringen att de som har de mest värdefulla fastigheterna har mer att förlora ekonomiskt i krig. Det var inte så populärt, men jag tycker fortfarande att det är en vettig idé, säger han till Svenska Dagbladet och fortsätter:

– Men jag är inne på att det behövs en kombination av alla de här tre sakerna, utgiftsneddragningar, vissa skattehöjningar och lån.

SvD har intervjuat tre av landets tyngsta ekonomer; förutom Calmfors har de pratat med professorerna John Hassler och Lars Jonung. De andra nämner inte en fastighetsskatt som ett alternativ.

Läs artikeln här.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vänligen håll en god ton när du kommenterar. Personangrepp, rasistiska uttalanden och dylikt är inte tillåtet. Kommentarer som går över gränsen kommer att raderas.