Veckans Aktuellt v5: Därför är det färre tvister i HMK – obegripligt agerande av Sveriges Lärare

 

VECKANS AKTUELLT | Stadsrevisionen ger kritik till göteborgska Framtiden – och mer kan komma. Våldsvågen är ett systemhot – och fastighetssektorn drabbas på flera sätt. Vi har haft en hätsk debatt mellan Företagsbostadsbolagen och Urban Rights – vår expertkommentator Kent Persson menar att företagen som tar strid mot mellanhänderna inte gör något för att förbättra marknaden och det är märkligt att Hyresgästföreningen och Sveriges Lärare tar deras parti. Han kommenterar också minskningen av tvister i Hyresmarknadskommittén, Sveriges oreglerade budgivningar, vakanserna på landsbygden – och Märta Stenevis återkomst till bostadspolitiken. Programledare: Anna Bellman.

Vi har haft en debatt med högt tonläge på Bostadspolitik.se i veckan. Företagsbostadsbolagens ordförande Niclas Blåklinth har gått till hårt angrepp mot Orimlig Hyra och Urban Rights, två företag som arbetar med att ta strid för andrahandshyresgäster som de menar har betalat ockerhyror – och de har många gånger fått rätt i hyresnämnderna. Förlorarna är framför allt mellanhandsbolag och colivingbolag. Urban Rights grundare Adam Wais har skrivit en lång replik där han är tydlig med att han menar att mellanhandsbolagen inte behövs och att hans mål är att de ska försvinna. Blåklinth har svarat på den repliken.

– Den här typen av bostäder som det handlar om är bostäder som behövs när vi har en icke fungerande bostadsmarknad, framför allt i Stockholm – bostäder som går att få tag i snabbt för vanligtvis kortare tid. De behövs, bland annat för att företag ska rekrytera personal. Företagen som arbetar med det här har funnits ganska länge, men nu hotas deras affärsmodell, och deras motståndare i Urban Rights är tydliga med att deras mål är att de här företagen ska försvinna. Det här handlar inte alls om att man vill försöka få marknaden att fungera bättre för hyresgäster eller företag. Jag förstår att Niclas Blåklinth blir förbannad. Jag blir förvånad över att Hyresgästföreningen beblandar sig med de här företagen, och det är helt obegripligt att Sveriges Lärare gör det.
– Lyckligtvis har politiken ögonen på frågan och man har tillsatt en utredning som ska få det här att fungera. Så den här boendeformen kommer inte att försvinna.

Kommunala Framtiden kritiseras av revisorerna
Göteborgs stadsrevision ger en erinran till styrelse och vd i kommunala Framtiden i Göteborg för hanteringen av Karlastadenaffären med Serneke och Balder.
– Det är allvarligt tycker jag. Revisorerna har inte granskat affären i sig – det kanske man återkommer till nästa år – utan har den har beretts. Och man har valt ett olyckligt mellanting. Man har bedömt att affären inte är så principiellt viktig så att man ska ta beslut i kommunfullmäktige, men man har valgt att delvis informera politiken. Antingen skulle man ha gått hela vägen till kommunfullmäktige eller så skulle politiken inte ha informerats alls. Nu får de kritik, som både bolagsledningen och den politiska ledningen behöver ta till sig.

Därför är det färre tvister i HMK
Samtidigt som hyresförhandlingarna på den privata sidan går oerhört trögt och skiljemännen har oerhört många ärenden att avgöra, är det tvärtom när det gäller förhandlingarna mellan Hyresgästföreningen och de allmännyttiga bolagen. Hyresmarknadskommittén har bara haft elva ärenden i förhandlingarna om 2025 års hyror, att jämföra med 83 och 89 de senaste två åren.
– Jag tror att det är några olika faktorer som gör att det ser ut så här: Det här är det första året som den privata tvistelösningen prövas fullt ut. Fastighetsägarna var ute tidigt och det har nog lett till att det allmännyttiga har väntat in beslut i de skiljeförfarandena. Den andra delen är att ett 40-tal bolag tecknade tvååriga överenskommelser förra året så de är inte med i år. Sedan skiljer sig avkastningskraven åt lite grann mellan de privata och de allmännyttiga, det kan ha gjort att de allmännyttiga kan ha accepterat en något lägre nivå.

Tidöpartierna står på sig om tvingande platssamverkan
Altinget pratat med de bostadspolitiska talespersonerna för Tidöpartierna och de står alla på sig och bekräftar att man tänker genomföra tvingande platssamverkan, trots omfattande kritik från i hela branschen.
– Politiken hade bestämt sig redan före utredningen. Den här utredningen handlade om ”hur ska det här genomföras?” Den skulle tyvärr inte utreda om det här var bra eller inte. Så allt tyder på att det här kommer införas, vi får hoppas att det hela kommer att mildras under remisstiden. Men det här ökar klyftan mellan politiker och bransch – branschen är helt enig om att det här skapar mer problem än möjligheter. Det är beklagligt att politiken är så tondöv. Det rimmar illa med att den här regeringens fokus – ska man ha fokus på att lätta på regelverket ska man inte införa nya regler.

Bättre för alla med reglerad budgivning
I Sverige har vi fortfarande oreglerade budgivningar. Fastighetsbyråns vd Johan Engström vill ändra på detta. Han menar att det nuvarande systemet skapar ”onödig osäkerhet för såväl budgivare, säljare och mäklare – bland annat rädsla för fejkade bud, oro för att bud ska dras tillbaka, irritation kring dolda bud och hetsiga budgivningar som kan leda till överpris.”
– Johan Engström har en klok argumentation och det här borde regeringen titta på och tillsätta en utredning. Det vore bättre för alla – köpare, säljare och mäklare – att gå vidare med hans förslag.

Ett hot mot vårt öppna samhälle
Januari månad har varit den kanske värsta månaden hittills vad gäller sprängningar. Det har varit mer än en sprängning per dag under månaden, de allra flesta runt Stockholm.
– Först och främst är det en förfärlig samhällsutveckling, ett systemkritiskt hot mot vårt öppna samhälle.
– Det innebär också en påtaglig risk för att det kommer att leda till ökade krav på fastighetsägare, att det kommer att krävas mer resurser och skyddsåtgärder. Och det finns en gräns för hur stort ansvar fastighetsägarna kan förväntas ta. Det kan också leda till sjunkande fastighetsvärden i drabbade områden och till att investerare drar öronen åt sig och inte vill investera i fastigheter i Sverige eller Stockholm. Det vore djupt olyckligt.

Ökade vakanser på landsbygden
I Ovanåkers kommun i Hälsingland har det kommunala AEFAB – Alfta Edsbyns Fastighets AB – en hel del lediga lägenheter och lockar nya kommuninvånare med 50-procentiga hyresrabatter det första året.
– Många kommuner har det jättetufft med ökade vakanser. Det här är både en ekonomisk fråga och en fråga om samhällstrygghet. Det är förödande för självkänslan i en kommun med halv- eller heltomma fastigheter som står och förfaller.

Tack till Luhr – välkommen Stenevi!
Miljöpartiet byter bostadspolitisk talesperson. Katarina Luhr lämnar civilutskottet och tar över klimatfrågorna och Märta Stenevi tar över bostadsfrågorna. Stenevi var språkrör i tre år, fram till början av 2024, och bostadsminister några månader under 2021.
– Först vill jag tacka Katarina Luhr för hennes insats, hon har deltagit på ett engagerat sätt i debatten och alltid haft välgrundade argument.
– Vad gäller Märta Stenevi så var hon bostadsminister för kort tid för att kunna lämna några avtryck. Men det är klart att det är på hennes pluskonto att hon har varit bostadsminister och kunnat sätta sig in i frågorna och dess komplexitet. Det är bara att hoppas att hon med full energi ger sig in i debatten.

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vänligen håll en god ton när du kommenterar. Personangrepp, rasistiska uttalanden och dylikt är inte tillåtet. Kommentarer som går över gränsen kommer att raderas.