Bara elva fall har gått vidare till Hyresmarknadskommittén hittills för 2025 års hyresförhandlingar. Claes Stråth har tagit över som ordförande.
HMK är den tvistelösningsfunktion allmännyttan och Hyresgästföreningen användes. Claes Stråth medverkade i Bopolpodden under förra årets förhandlingar då han var en av tre oberoende ordförande.
Nu har han tagit över som ordförande, skriver Hyresgästföreningen i ett pressmeddelande.
I årets förhandlingar har antalet tvister minskat ordentligt, bara elva fall jämfört med 83 i förhandlingarna för 2024.
Fastighetstidningen har pratat med parterna om minskningen, som delvis förklaras med att en del fleråriga avtal slöts förra året. Men parterna lyfter hellre fram resultatet av en aktiv dialog.
– Att vi nu ser rekordfå tvister i Hyresmarknadskommittén tycker jag är ett kvitto på att vårt förhandlingssystem verkligen fungerar trots att det utsätts för tryck. HMK fungerar precis så som en partssammansatt tvistelösning ska: som en sista instans när parterna inte kan komma vidare. Det stärker det förtroende som redan finns mellan parterna och skapar trygghet för hyresgästerna, säger Marie Linder, förbundsordförande på Hyresgästföreningen till Fastighetstidningen.