Öppnar för att ta ifrån FI ansvar

 

Finansmarknadsminister Niklas Wykman öppnar för att ansvaret för den finansiella stabiliteten inte nödvändigtvis ska ligga hos Finansinspektionen.

Finansinspektionen och Riksbanken har varit kritiska till lättnader i kreditrestriktionerna. Inför makrotillsynskommitténs presentation på måndagen, där förslag på lättnader rimligtvis kommer att presenteras, öppnar finansmarknadsministern för att flytta ansvaret.

Det kan finnas skäl att titta på helheten i det här. Är verktygen rätt utformade? Ligger de på rätt myndighet? Kan det här göras effektivare med skattebetalarnas pengar? Den analysen behöver man givetvis göra, säger Wykman till TT.

På frågan om vilka som skulle kunna ta över ansvaret blir svaret svävande.

Man bör ha en diskussion kring vilka verktyg som är bäst lämpade att ligga på vilken myndighet. Men man kommer aldrig ifrån att alla de här myndigheterna är viktiga, säger han.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vänligen håll en god ton när du kommenterar. Personangrepp, rasistiska uttalanden och dylikt är inte tillåtet. Kommentarer som går över gränsen kommer att raderas.