I tio av landets 21 län startades inte en enda bostadsrätt under första halvåret i år, skriver Svenska Dagbladet och hänvisar till Byggföretagens senaste rapport.
– Sett ur bostadsutvecklarnas perspektiv är marken för dyr, räntan för hög och de högre entreprenadpriserna har inte sjunkit. Så det är fortfarande svårt för bostadsutvecklarna att få ihop kalkylerna, säger Lars Björkstrand, vd för mäklarföretaget Svensk Nyproduktion till SvD.
Samtidigt pekade rapporten på en viss ljusning – Byggföretagen tror på 33 700 byggstartade bostäder nästa år, en klar ökning.
Björkstrand menar också att marknaden för befintliga bostadsrätter börjar normaliseras, efter flera extrema år, med köpyra under pandemin, som följdes av tvärstopp när inflationskrisen kom.
SvD skriver också om Stockholms Handelskammares rapport. Läs hela artikeln här.