”Fler ska kunna ges förtur i bostadskön”

 

Regeringen planerar ett paket för hur kommunerna ska ta större ansvar för bostadsförsörjningen.

 Bostadsminister Andreas Carlson presenterar det hela på SvD Debatt.

Kommunerna ska föreslår en lagändring som ska göra det lättare för kommunerna att använda olika förturer i den kommunala bostadsförmedlingen.

Det innebär att fler bostäder kan förmedlas baserat på behov, utan att rätten att ta ut en köavgift äventyras”, skriver Andreas Carlson och tillägger: ”Detta förslag syftar till att bättre möta behoven hos de hushåll som idag står längst ifrån bostadsmarknaden.”

Vissa kommuner vill i dag inte bygga tillräckligt många nya bostäder. Regeringen vill därför att riktlinjerna för bostadsförsörjning ska ersättas med ett krav på en handlingsplan. Kommunfullmäktige ska redogöra för behoven och för hur kommunen ska möta behoven. Som stöd för handlingsplanen ska Boverket varje år presentera beräkningar av behoven på nationell, regional och kommunal nivå.

”Detta ger varje kommun en tydlig uppfattning om det faktiska behovet av bostäder och är ett steg mot att bättre samordna kommunernas arbete för att säkerställa att de mål som sätts upp i handlingsplanerna också bygger på ett konkret behov”, skriver Andreas Carlson.

De vill också skärpa lagen så att kommuner tydligt måste ta hänsyn till behovet av samordning med andra kommuner.

Även riktlinjerna för markanvisningar ska förtydligas ”så att kommunerna aktivt använder markanvisningar som ett verktyg för att främja ett varierat bostadsbyggande som möter olika behov.”

Andreas Carlson avslutar:

”Sverige ska vara ett land där alla kan skapa sig ett gott liv med ett eget hem. Det behöver byggas fler bostäder av alla boendeformer som möter människors behov och efterfrågan under livets olika skeenden. Nu förbättrar vi förutsättningarna för den kommunala bostadsförmedlingen och tydliggör kommunernas bostadsförsörjningsansvar.”

Läs hela artikeln här.

 

1 kommentar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Varför gör inte regeringen något åt problemet med blockuthyrningen som pågår för fullt? 130 fastigheter bara på Södermalm hyrs ut med överhyror och korta, kontrakt. Jag bor i en sån fastighet men som laglig hyresgäst sedan 1980.Detta har pågått i många år och folk kommer och går i perioder. Inga lägenheter lämnas till Bostadsföreningen så klart. . Stambyte har gjorts, som i huvudsak var till för att sätta samma, standard i alla lägenheterna i värdens 3 fastigheter och kunna få bra betalt vid 2a handsuthyrningar.
    Om detta är olagligt, vilket vi alla är övertygade om,,borde det sättas stopp nu!
    Svar till C. Lidquist.

Vänligen håll en god ton när du kommenterar. Personangrepp, rasistiska uttalanden och dylikt är inte tillåtet. Kommentarer som går över gränsen kommer att raderas.