SBAB:s Robert Boije och Nordeas Annika Winsth ska debattera hushållens skuldsättning i Almedalen. I Dagens Industris bostadsråd bjuder de på en liten uppvärmning.
Debatten är en del av den nya bostadspolitiska arenan som vi på Bostadspolitik.se skapar tillsammans med sju andra aktörer. Se hela vårt program här.
På tisdagen kl 15.20–15.45 debatterar de profilerade ekonomerna om riskerna med hushållens skuldsättning. Bakgrunden är SBAB:s rapport, där de går till angrepp mot Riksbankens och Finansinspektionens argumentation om att hushållens skuldsättning är ett hot mot den finansiella stabiliteten.
I Dagens Industris bostadsråd som diskuterar bostadsmarknaden ur ett flertal olika aspekter tar de upp frågan och utredningen som granskar amorteringsreglerna – en utredning som ska presenteras i höst.
– Utredningen kommer nog att föreslå förändringar. Det är bra att man ser över reglerna, säger Robert Boije som ofta kritiserat skuldbegränsande regler för att vara för tuffa.
Annika Winsth tycker däremot att regelverket har fungerat.
– Vi ska inte hjälpa människor att ta på sig mer skuld, det är bättre att stimulera sparande och ekonomiska buffertar. Samhället har också ett ansvar för att inte bygga bostadsbubblor, säger hon.
Övriga i DI:s bostadsråd är SEB:s Jens Magnusson, professor Hans Lind och Byggfaktas Tor Borg.