Riksbanken sitter i en rävsax kring kronkursen

Den svaga kronan kräver höjd ränta. Men den svaga kronan beror delvis på osäkerhet kring fastighetsbolagen – en osäkerhet som växer med högre räntor.

Kronan är rekordsvag och en stor anledning till att Riksbanken tros höja styrräntan ytterligare, troligtvis med 25 punkter i nästa vecka.

– En del har också pratat om en 50-punktershöjning nästa vecka och höjer man så mycket skulle det naturligtvis få en effekt på kronkursen. Men vi vet samtidigt inte hur långvarig den effekten skulle bli och den kan också bli negativ, eftersom en högre ränta ger en ännu större fastighetskris. Riksbanken sitter i lite av en rävsax där, men över tid så är det ändå det som kommer stärka kronan, säger Handelsbankens valutastrateg Lars Henriksson till Dagens Industri.

Fastpartners vd, fastighetsmiljardären Sven-Olof Johansson, går emot den gängse bilden och menar att en sänkt ränta i det här skedet kan stärka kronan.

– En sänkning skulle förbättra kronans värde, säger han till Dagens Industri. 

– Då kommer förtroende för svenska fastigheter och för svensk bankmarknad att komma tillbaka.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vänligen håll en god ton när du kommenterar. Personangrepp, rasistiska uttalanden och dylikt är inte tillåtet. Kommentarer som går över gränsen kommer att raderas.