Regeringen förstärker satsningen på Bostad först

Regeringen mer än fördubblar anslaget till Bostad först i den kommande budgetpropositionen.

I juli beslutades om en nationell hemlöshetsstrategi för 2022–2026. En del av strategin var att fördela 30 miljoner kronor i statsbidrag för att kommunerna skulle kunna bygga upp eller utveckla Bostad först, ett projekt som går ut på att ge utsatta en bostad utan krav på till exempel drogfrihet. Ansökningstiden för bidraget gick ut nyligen och en fjärdedel av landets kommuner har ansökt.

I fredags kommenterade Bostadspolitik.se:s expert Kent Persson Bostad först i Veckans Aktuellt där han efterlyste ett minst bibehållet stöd från den nya regeringen och tidigare i höst talade Pernilla Parding mycket gott om metoden i Bopolpodden.

Nu meddelar regeringen att stödet utökas med ytterligare 40 miljoner om året till år 2026.

Regeringen skriver:

”I juli 2022 beslutades om en nationell hemlöshetsstrategi för perioden 2022–2026 med syfte att tydliggöra en inriktning för arbetet med att minska antalet vuxna och barn som befinner sig i hemlöshet samt att förebygga att fler blir hemlösa. En del av strategin är att Socialstyrelsen har fått i uppdrag att fördela 30 miljoner kronor i statsbidrag för att möjliggöra att metoden Bostad först kan införas nationellt. Regeringen vill nu förstärka detta viktiga arbete och avsätter därför ytterligare 40 miljoner kronor till statsbidraget om Bostad först för 2023 samt beräknar avsätta ytterligare 40 miljoner per år fram till och med 2026.

Metoden Bostad först är en beprövad metod som innebär att personer i akut hemlöshet erbjuds en bostad i kombination med frivilliga och individuellt anpassade hjälpinsatser. Utgångspunkten är att hemlösa personer har samma behov av ett tryggt långsiktigt boende som andra, oavsett om de har andra problem utöver bristen på bostad. Ett tryggt boende är ibland också en förutsättning för att stöd och vård i olika former ska ha effekt.”

Det här beskrivs som en del av regeringens kommande satsningar för bättre vård och ökad folkhälsa.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vänligen håll en god ton när du kommenterar. Personangrepp, rasistiska uttalanden och dylikt är inte tillåtet. Kommentarer som går över gränsen kommer att raderas.